Consiliul de administraţie

Yedil Utekov (1976)

Preşedinte al Consiliului de Administraţie

Dl Yedil Utekov este Chief Officer al Producției si Serviciilor Industriale în cadrul grupului KMG International. Din această poziție, este responsabil cu conducerea Rafinăriei și a Petrochimiei, precum și cu operațiunile de servicii industriale, în conformitate cu strategia KMG International Group.

Dl Yedil Utekov a fost Directorul General al societatii Rompetrol Rafinare S.A. (“RRC”) din iunie 2014 pana in 31 decembrie 2019. Anterior a detinut poziţia de Director General Adjunct al RRC, din ianuarie 2013. Având o experienţă profesională de peste 10 ani în industria de petrol şi gaze, dl. Yedil Utekov s-a alăturat Grupului KMG International în ianuarie 2010, ca Director General Adjunct al societăţii Rompetrol Petrochemicals.

Dl Utekov a absolvit Facultatea de Inginerie Chimică a Resurselor Naturale şi a Hidrocarburilor din cadrul Universității Tehnice de Stat Astrakhan din Rusia şi şi-a început cariera în industria de petrol şi gaze în anul 2001, ca operator de procese în cadrul Akasaraisky Gas Processing Plant din Rusia, urmând ca în perioada septembrie 2001 - iunie 2002 să devină operator pentru ZAO Intergaz Central Asia, Kazakhstan. Ulterior, începând din iunie 2002 a evoluat profesional de la poziţia de inginer în cadrul Rafinăriei Atyrau, la manager pentru Ecologie, Tehnologie Sănătate şi Siguranță. În perioada aprilie 2005 - aprilie 2010, a lucrat în cadrul Agip KCO, în Atyrau, Kazakhstan, ultimul post deținut în cadrul acestei companii fiind cel de Coordonator de Grup pentru Control Tehnic și Inspecție, în perioada august 2008 - aprilie 2010.

Dl Yedil Utekov a fost ales în calitate de Director General al Societăţii începând cu 12 iunie 2014 iar începând cu data de 1 octombrie 2014 a fost ales membru provizoriu al Consiliului de Administraţie pana in 3 martie 2015 cand a fost ales administrator permanent. 

A fost reales membru al Consiliului de Administratie conform Hotărârii nr 3/2018 a Adunării Generale Ordinare a Acționarilor din 27 aprilie 2018 pentru un nou mandat de patru ani (respectiv 1 mai 2018 și care va expira la data de 30 aprilie 2022).
Prin Deciziile nr. 1 si nr. 2 din 1 octombrie 2020, Consiliului de Administraţie a ales pe domnul Yedil Utekov în funcţia de preşedinte începând cu data de 1 octombrie 2020 până la 30 aprilie 2022 (dată la care încetează mandatul administratorilor în funcţie), respectiv membru al Comitetului de Strategie.



CV - Yedil Utekov

Alexey Golovin (1978)

Membru al Consiliului de Administrație

 

Dl Alexey Golovin a absolvit Facultatea de Drept ,,Adilet'', un Program Pre-Masterat al Universității Oxford, Marea Britanie și deține un Master în Administrarea Afacerilor în cadrul programului EMBA Essec & Mannheim. S-a alăturat Grupului KMG International în noiembrie 2009 în calitate de Director Grup Guvernanță Corporativă. În 2011 a fost numit Director Corporativ Grup Marketing și Comunicare, fiind responsabil de coordonarea funcțiunilor Marketing, Relații Publice și Comunicare Internă, iar în perioada 2013 - 2014 a ocupat poziția de Director General Dezvoltare Corporativă și Comunicare, fiind responsabil cu dezvoltarea strategiei pe termen lung a companiei.

În perioada ianuarie 2015 - decembrie 2016 a coordonat strategia și activitatea companiei naționale KazMunayGas în sectorul de prelucrare, în afara Kazahstanului. Începând din decembrie 2016, Dl Alexey Golovin este Vicepreședinte pentru Dezvoltare Strategică și Corporativă a Grupului KMG Internațional. Din această poziție, coordonează dezvoltarea strategică, proiectele de fuziuni și achiziții, relațiile publice, relațiile cu autoritățile guvernamentale și cu acționarul unic.

Dl Alexey Golovin a fost membru provizoriu al Consiliului de Administrație în perioada 10 februarie 2017 – 13 aprilie 2017, apoi ales membru permanent al CA prin Hotărârea nr. 1/2017 a Adunării Generale a Acționarilor din 13 aprilie 2017.

A fost reales conform Hotărârii nr 3/2018 a Adunării Generale Ordinare a Acționarilor din 27 aprilie 2018 pentru un nou mandat de patru ani (respectiv 1 mai 2018 și care va expira la data de 30 aprilie 2022).


CV – Alexey Golovin

Felix Crudu-Tesloveanu (1970)

Director Executiv al Societaţii
Director General al Rompetrol Rafinare
Membru al Consiliului de Administraţie

Dl. Felix Crudu Tesloveanu este Directorul General al companiei Rompetrol Rafinare începând din ianuarie 2020, deținând anterior poziția de Head of COO Office al Grupului KMG International. 

Dl. Felix Crudu Tesloveanu şi-a început în 1988 cariera în segmentul operaţional, unde a activat timp de 10 ani la rafinăria Petromidia. Apoi a ocupat, pe rând, funcţiile de Manager de Staţie în Constanţa, Coordonator Zonal, Coordonator Regional de Vânzări, Manager Regional de Vânzări, Director de Vânzări, Director de Operaţiuni şi Director General al Rompetrol Downstream – divizia de retail a Grupului în România. În 2016 a preluat conducerea subsidiarei Grupului din Republica Moldova, iar apoi a fost numit Manager General al Rominserv Valves IAIFO. 

Dl. Felix Crudu Tesloveanu a absolvit Facultatea de Management Comercial din cadrul Universității „Dimitrie Cantemir” din Constanța. 

Dl. Felix Crudu Tesloveanu a fost numit, în baza aprobării Consiliului de Administrație al Rompetrol Rafinare, în calitate de Director General al Societății începând cu 1 ianuarie 2020, pentru un mandat care va expira la data de 30 aprilie 2022. 

A fost ales în calitate membru al Consiliului de Administraţie conform Hotărârii nr 6/2020 a Adunării Generale Ordinare a Acționarilor din 18 septembrie 2020 pentru un mandat care va expira la 30 aprilie 2022, dată la care încetează mandatul administratorilor în funcţie.

CV - Felix Crudu-Tesloveanu

Nicolae Bogdan Codruț Stănescu (1974)

Membru al Consiliului de Administrație

Dl. Nicolae Bogdan Codruț Stănescu* este reprezentantul Ministerului Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri în Consiliul de Administrație al Rompetrol Rafinare începând cu data de 1 mai 2018. A absolvit în 1999 Facultatea de Tehnologie de Procesare a Petrolului și Petrochimiei în cadrul Universității de “Petrol și Gaze”.

Licențiat în drept  în 1996, doctor în drept al Academiei “Alexandru Ioan Cuza”, dl. Stănescu a deținut mai multe posturi cheie ca jurist sau expert jurist în perioada 1997-2001 la Direcția Regională a Vămilor Galați și Fondul Proprietății de Stat București, urmând ca în perioada 2001-2010 să dețină postul de Director General al Departamentului Juridic din cadrul AVAS - Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului (fosta APAPS).

Ulterior, începând cu anul 2010, a ocupat funcția de consilier al Viceguvernatorului Băncii Naționale Române. Din anul 2013 pana in ianuarie 2015  a fost consilierul personal al Ministrului Economiei, din ianuarie 2015 pana in august 2016 a fost Director General al DGPAPSE din cadrul Ministerului Energiei, iar din 2016 până în prezent este Consultant Strategie în cadrul Cancelariei Băncii Naționale Române.
Din august 2019 pana in prezent este presedinte al Directoratului in cadrul “Societatii de Administrare a Participatiilor in Energie S.A.” (S.A.P.E.).

A participat ca lector la conferințe internaționale și cursuri de renume ce tratează medierea si arbitrajul in domeniul comercial și subiectele financiare din domeniul bancar.
Dl. Stănescu a fost ales în calitate de membru al Consiliului de Administrație în cadrul Adunării Generale a Acționarilor din 27 aprilie 2018 pentru un mandat care va expira la 30.04.2022.
A mai deţinut calitatea de administrator al Societăţii în perioada 12.06.2015 – 27.04.2016.

* Membru independent conform criteriilor Codului de Guvernanta Corporativa al Bursei de Valori Bucuresti, criterii care se aseamana intr-o foarte mare masura cu cele prevazute de Legea Societatilor nr. 31/1990

CV - Nicolae Bogdan Codrut Stanescu

Bogdan Cătălin Steriopol (1986)

Membru al Consiliului de Administrație

Dl. Bogdan Cătălin Steriopol este reprezentantul Ministerului Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri în Consiliul de Administrație, începând cu data de 4 iunie 2020. 

În 2008, dl. Bogdan Cătălin Steriopol a absolvit Facultatea de Marketing, din cadrul Universității „Artifex”, din București, obținând diploma de licență și calificarea de Economist. De asemenea, dl. Bogdan Cătălin Steriopol este masterand al Academiei de Informații „Mihai Viteazu” București, având o experiență profesională de peste 10 ani în domeniul media și comunicare. 

În perioada 2017 - 2019, dl. Steriopol a ocupat funcția de Refererent de Specialitate în cadrul Companiei Transelectrica SA. Apoi, a ocupat funcția de Expert în Serviciul de monitorizare a Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Termoenergetica București-Ilfov. 

În noiembrie 2019, a fost numit Consilier în cadrul Ministerului Educației și Cercetării. 

Dl. Bogdan Cătălin Steriopol a fost administrator interimar al Consiliului de Administratie in perioada 4 iunie 2020 – 18 septembrie 2020, apoi ales administrator permanent prin Hotararea nr. 6/2020 a Adunarii Generale Ordinare a Actionarilor din 18 septembrie 2020, pentru un mandat care va expira la data de 30 aprilie 2022, dată la care încetează mandatul administratorilor în funcţie.

* Membru independent conform criteriilor Codului de Guvernanta Corporativa al Bursei de Valori Bucuresti, criterii care se aseamana intr-o foarte mare masura cu cele prevazute de Legea Societatilor nr. 31/1990.
    
CV - Bogdan Cătălin Steriopol